Kaupunki kuhisee! Ihmiset säntäilevät eri suuntiin! Porvoon valtiopäivät lähestyvät.
Helmikuussa maistraatti antoi määräyksensä kaupungin siistimiseksi valtiopäivien vaatimalle tasolle. Talonomistajia käytännössä pakotetaan korjaamaan kiinteistönsä uunit, ikkunat, laatat ym. Kaikki ojat pitää puhdistaa ennen kuin suuri Aleksanteri tulee paikalle.
Tämä on suuri haaste Porvoolle. Maaherra Lode ja kaupungin vanhimmat määräsivät majoituksista ja niihin liittyvistä palveluista (siivous,valaistus ym.) perittävät maksut.
Aleksanterin pitäisi saapua Porvooseen 27.3.1809. Varapormestari Erik Solitanderin talon ja viereisen, kauppias Henrik Borgströmin omistaman kiinteistön ylempien kerrosten välin rakennettiin katettu ikkunallinen käytävä, joka kalustettiin salongiksi. Tällä saatiin tilaa Aleksanterin ja hänen seurueensa käyttöön.
Kysyimme parilta talonpojalta mitä mieltä olette näistä valtiopäivistä. Tässä talonpoikien kommentteja:
"Valmistautuminen on raskasta. Muutkin työt pitäisi hoitaa kuin siivota taloa Aleksanterin takia"
"Toivottavasti elämämme ei muutu paljoa. On selvää että se muuttuu, mutta jos hänestä tulee täydellinen itsevaltias niin . . . !!! "
"Olemme ylpeitä kun valtiopäivät pidetään Porvoossa!"
Porvoo saa varmasti kunniaa tästä tapahtumasta. Saa nähdä mitä tapahtuu 27.3!
|
Toimittaja(t): Bennie Wardi, Tapio Vepsäläinen ja Jonas Kivikoski
Muokattu: 28.8.2003 11:44