Peda.net > Verkkolehtien etusivu > Rautalampi >

Matti Lohen koulu

  Kirjaudu toimitukseen >>
Etusivu > Mielipiteet 2010 > Nuortenkahvio Rautalammille!! > Sisällysluettelo

Nuortenkahvio Rautalammille!!

Olisipa Rautalammillakin sellainen ihminen, kun Salkkareissa oleva Ismo Laitela, eli ihminen, joka olisi kiinnostunut perustamaan lähinnä nuorille suunnatun kahvion. Tai olisipa kunta edes kiinnostunut perustamaan tällaisen paikan, ihan vaan nuorten iloksi ja ajanvietteeksi.

Lomilla ei yleensä ole mitään tekemistä, eikä ulkonakaan aina pysty olemaan, ja kotona oleminenkin rupeaa pikkuhiljaa tympimään. Joten Rautalammin kirkonkylälle pitäisi saada nuorille suunnattu kahvio, missä nuoret voisivat viettää aikaa pelaten vaikka biljardia, taikka muuten vaan seurustellen ja vaihtaen kuulumisia. Kahvio saisi olla joka päivä auki, ja joskus pitkälle iltaan asti, myös heti koulun jälkeen, että nuorilla, etenkin kyytiläisillä olisi jokin paikka minne kavereiden kanssa mennä. Nuoret voisivat ostaa kahviosta terveellistä välipalaa epäterveellisen grilliruoan sijaan. Kahvio olisi nuorille myös hyvä treffi paikka, mikä tältä kylältä kokonaan puuttuu.

Mutta onhan täällä nuokku, miksei se kelpaa? Niin, Onhan täällä nuokku, mutta minun mielestäni se on aika tylsä paikka. Nuokun aukioloajat ovat huonot, se on ehkä kolme kertaa viikossa auki ja lomilla eikä viikonloppuisin ollenkaan. Eli se ei ole melkein koskaan auki, kun sinne huvittaisi tai olisi aikaa mennä. Nuokustahan voisi tehdä tällaisen kahvion, tai se voitaisiin liittää siihen sillein, että niillä olisi yhteinen tila ja ne toimisi yhdessä. Mielestäni näin nuokusta voisi tehdä viihtyisämmän paikan.

Entäs Abc tai Neste? Mielestäni ne ovat vanhempien ihmisten paikka. Nuoret saattaisivat saada aika nopeasti häädöt, koska nuoriso on yleensä aika kovaääninen, eikä kaikki, eteenkään vanhemmat ihmiset, pidä sellaisesta. Vanhemmat ihmiset saattavat myös ajatella, että nuoriso rikkoo paikkoja siellä, missä he ovat olleet, jonka takia heidän mielestä nuorisolle ei kannattaisi mitään tällaisia tiloja antaa. Luulen kuitenkin, että kahvio saattaisi ehkäistä ainakin hieman sitä, ettei nuoret rikkoisivat yleisiä paikkoja. Nuorisolla olisi muuta tekemistä, kuin olla esimerkiksi luistelukopeissa ja rikkoa tiloja siellä. Ja tuskin nuoret rikkoisivat kahviota, jos se olisi heitä varten perustettu.

Olisiko sellainen kahvio edes kannattavaa täällä pienessä kylässä? Monen nuoren mielestä kahvio olisi hyvä ajanviettopaikka Rautalammille. Siellä voisi viettää tylsät lomapäivät ja –illat. Joten luulisin, että siellä kävisi paljon nuorisoa, ja olisi tarpeeksi kannattava paikka. Kahvio olisi etenkin kyytiläisille mainio paikka. Siellä he voisivat olla huonoa säätä suojassa ja voisivat ostaa välipalaa, ja olla kavereiden kanssa.

Joten ihmiset ottakaa järki käteen ja miettikää mikä olisi hyvä paikka nuorten ajanvietoksi?? Jos olisit tai olet nuori, missä viettäisit mieluiten vapaa-aikasi, kotonako muka?? Vai haluatteko te, että nuoriso viettää aikansa rikkoen yleisiä paikkoja??

Kommentit

Tää on oikeesti hyvä idea, toivottavasti asiaa myös kuunnellaan ja tartutaan toimeen! Tovoisin että tähän asiaan puututtaisiin ja sitä mietittäisiinb ihan totissaan!
Lähettäjä: Lukija Lähetetty: 15.2.2010 10:14

Lähetä kommentti

Kommentti:

Nimi:

Roskapostin estämiseksi kirjoita kahteen seuraavaan kenttään sama itse valitsemasi numero, joka on muu kuin 0 (nolla):
Numero: Vahvistus: