Peda.net > Verkkoveräjien etusivu > Riihimäki > Riihimäen lukion opinto-ohjaus > Verkkotyökirjaan >>

Riihimäen lukion opinto-ohjaus

YLLÄPITOON >>    

Keskustelu

Yleinen käyttäjätunnus tietokoneille
Hienoa että meidän koulu panostaa turvallisuuteen ja pakottaa lukiolaisia käyttämään koneelle kirjautuessaan omaa käyttäjätunnusta salasanoineen.
Se tuo etuuksia valvonnalle ja niin edelleen.

Jossain tapauksissa yllä mainuttu systeemi on täysin turha. Jos haluan vilkasta pari juttua netistä tai yksinkertaisesti kirjoittaa wordilla koulutyön niin olisiko kohtuutonta että olisi olemassa yleinen käyttäjätunnus lukiolaisten käytössä joilla he voivat tehdä "perusasiat"?

Tuskin lukiossamme on ketään pro-hackeria joka kaataa koko verkon kun pääsee kirjautumaan rajoitetunna käyttäjänä.
Pieni vaiva, suuri hyöty!
Koneelle kirjautuminen vie hieman aikaa, mutta tämä alkaa olla jo vakiintunut käytäntö kaikissa yrityksissä, työpaikoissa ja oppilaitoksissa, joissa tietoturva otetaan vakavasti. Käyttäjätunnus tuo vastuuta ja antaa oikeudet käyttää verkon palveluita (esim. henkilökohtainen kotihakemisto palvelimella, kirjoittimien käyttömahdollisuus, pääsy palvelimella oleviin materiaaleihin jne.)

Kieltämättä voisi olla käytössä rajoitettujen oikeuksien käyttäjätunnus, jolla pääsisi tekemään vain joitakin perusjuttuja. Mutta tämä toisi myös ongelmia: osa opiskelijoista unohtaisi pian oman tunnuksensa ja tosipaikan tullen (esim. oppitunnilla atk-luokassa) ei rajoitetulla tunnuksella pääsisikään tekemään tarpeellisia töitä (esim. tallentamaan kotihakemistoon jne...). Lisäksi tällainen "yleinen tunnus" leviäisi nopeasti yleiseen tietoon - tämän jälkeen lukion koneille olisi helppo kenen tahansa päästä työskentelemään (vaikka kaverin kaveri toisesta oppilaitoksesta jne.). Yleisellä tunnuksella kone jäisi helposti auki ja koko käyttäjätunnuksen idea alkaisi olla kadoksissa (miksi käyttää omaa tunnusta, jos koneelle pääsee ilman sitäkin.)

Joten: hyvä, että Riihimäen lukiossa ollaan ajan tasalla ja tietoturvaan liittyvät asiat otetaan vakavasti! On hyvä, että jo opiskeluaikana opiskelijat oppivat luontevasti tietoturvan perusteet (joihin henkilökohtainen käyttäjätunnus ja salasana kuuluvat). Jatko-opinnoissa ja työelämässä nämä kuitenkin tulevat viimeistään vastaan.



Mielipiteitä ja perusteluja puolin ja toisin
Hyviä perusteluja. Yksi asia on kuitenkin pahasti hukassa. Tietokoneet ja niiden tunnukset on tehty helpottamaan oppilaiden ja opettajien työskentelyä. Kuitenkin on kuulunut valituksia salasanan tiheästä muuttamisesta ja koko systeemistä ylipäätään. Onko tässäkään asiassa yhtään kuuneltu oppilaita? Mielestäni ei ole syytä rasittaa oppilaita turhan ylimitoitetulla turvallisuudella - rehellisesti sanoen: Uskotko edes itse omia puheita että vieraasta koulusta asti joku näkee vaivaa kirjautua koulun windows-mopoihin?

Turvallisuudessa on nyt tehty suuria yli-lyöntejä. Voitko väittää että lukiolaisen kotihakemistossa on mitään mikä hakkeria kiinostaa? Yritysten tietokoneissa mitkä sisältävät yrityssalaisuutta voi olla rahan-arvoisia tietoja mitkä kiinnostavat hakkeria - koulukoneissa ei niin kään juuri mitään. Kyse on nyt siitä "päiväkirjaan" on laitettu pankkiin mitoitettu turva-järjestelmä. Siitä syystä johtuen erityisesti oppilaat ovat joutuneet kärsimään turhasta "pullistelusta tietoturvasta" - ehkä joku tienaa paremmin siitä syystä - toisaalta sadat kärsivät.

Nyt peräänkuulutan oppilaiden mielipidettä. Oppilaita jotka suurin osa ovat jo täysi-ikäisiä pitää kuunella - ENNEN päätöksiä ja JÄLKEEN päätöksien. Kun mielipiteet sivuutetaan, voidaan toteuttaa mielivaltaisesti sovittuja suunitelmia - toisaalta ei voida sanoa oppilaiden olleen mukana suunittelemassa ja rakentamassa omaa elinympäristöä. Sellainen leima on tietysti koululaitokselle ikävä, ja siitä on tehtävä parannus koska ongelmia ei saa haudata tai jos haudataan niin Venäjää ei saa haukkua.