Peda.net > Verkkoveräjien etusivu > Pihtipudas > VETERAANIEN SM-HIIHDOT PIHTIPUDAS 6-8.2.2015 > Tulokset >
Logo
YLLÄPITOON >>    
Vanhat Peda.net palvelut suljetaan 5.6.2017
Peda.netin vanhat palvelut (OPSpro, Verkkolehti, Veräjä ja Oppimappi) suljetaan 5.6.2017. Mikäli haluatte säilyttää vanhoissa palveluissa olevat sisällöt itsellänne, tulee ne siirtää uuteen Peda.net-palveluun viimeistään toukokuussa 2017. Nykyinen Peda.net-ympäristö tarjoaa kaikille vanhojen Peda.net-palveluiden käyttäjille monipuolisemmat työkalut sekä yli 200 kunnan yhteistyöverkoston. Voit tutustua uuteen ympäristöön osoitteessa:

https://peda.net

Kaikki kysymykset sisällön siirtämisestä ja uudesta Peda.net-ympäristöstä voitte lähettää osoitteeseen: info@peda.net.

Tervetuloa uuden ja monipuolisen Peda.net-palvelun käyttäjäksi!
Tiedote päivitetty: 24.03.2017 14:36

Viestin tulokset

M180 3 x 3,0 km 1P+2V - Started : 7, Did not finish : 0, Disqualified : 0


  1.     1  Anjalan Liitto                                           28.46,1
      Leg 1       Veikko Purho                                 2      9.12,5
      Leg 2       Markku Myllylä                               1     19.09,2            1        9.56,7
      Leg 3       Jarmo Mäkelä                                 1     28.46,1            1        9.36,8


  2.     3  Rovaniemen Maratonhiihtäjät                              29.14,8
      Leg 1       Sakari Sääskilahti                           6      9.38,6
      Leg 2       Jouni Roivainen                              4     19.36,8            3        9.58,1
      Leg 3       Velu Kallunki                                2     29.14,8            2        9.38,0


  3.     5  Pieksämäen Veikot                                        29.16,2
      Leg 1       Jouko Laitinen                               4      9.15,0
      Leg 2       Reijo Minkkinen                              2     19.12,2            2        9.57,2
      Leg 3       Reijo Eskelinen                              3     29.16,2            4       10.04,0


  4.     2  Virtain Urheilijat                                       29.26,3
      Leg 1       Tapio Nieminen                               1      9.11,5
      Leg 2       Seppo Laaksonen                              3     19.29,1            5       10.17,6
      Leg 3       Leino Nisula                                 4     29.26,3            3        9.57,2


  5.     4  Kiuruveden Teräs                                         30.13,8
      Leg 1       Jussi Repo                                   5      9.33,3
      Leg 2       Sauli Hujanen                                5     19.40,8            4       10.07,5
      Leg 3       Juhani Niinimäki                             5     30.13,8            6       10.32,9


  6.     8  Tampereen Pyrintö                                        30.36,4
      Leg 1       Antti Ojala                                  3      9.13,7
      Leg 2       Tapio Rajamäki                               6     20.21,4            6       11.07,6
      Leg 3       Leo Ukkonen                                  6     30.36,4            5       10.14,9


  7.     6  Viitasaaren Viesti                                       35.29,8
      Leg 1       Heikki Leppänen                              7     11.02,0
      Leg 2       Seppo Litendahl                              7     23.38,9            7       12.36,8
      Leg 3       Jussi Palonen                                7     35.29,8            7       11.50,9

N120 3 x3,0 km 1P+2V - Started : 4, Did not finish : 0, Disqualified : 0


  1.    11  Jämsänkosken Ilves                                       31.23,5
      Leg 1       Mira Orell-Sipponen                          4     10.32,2
      Leg 2       Elina Järvinen                               3     21.21,0            1       10.48,7
      Leg 3       Nina Mäki                                    1     31.23,5            1       10.02,5


  2.    13  Huhtasuon Hiihto 2000                                    31.25,4
      Leg 1       Tuula Rasimus                                2     10.04,7
      Leg 2       Eila Jussila                                 2     21.05,0            4       11.00,3
      Leg 3       Katri Munukka                                2     31.25,4            2       10.20,3


  3.    12  Sotkamon Jymy                                            31.49,7
      Leg 1       Kaija Korhonen                               1     10.02,0
      Leg 2       Sirpa Pääkkönen                              1     20.53,4            2       10.51,3
      Leg 3       Marjo Kyllönen                               3     31.49,7            4       10.56,3


  4.    15  Kuhmo-Ski                                                32.03,2
      Leg 1       Päivi Kinnunen                               3     10.24,1
      Leg 2       Jaana Sievänen                               4     21.22,1            3       10.57,9
      Leg 3       Nina Andersen                                4     32.03,2            3       10.41,1

M120 3x5,0 km 1P+2V - Started : 12, Did not finish : 0, Disqualified : 0


  1.    23  Vetelin Urheilijat                                       36.37,4
      Leg 1       Kuisma Taipale                               2     12.00,2
      Leg 2       Jari Mäkelä                                  4     24.38,7            7       12.38,5
      Leg 3       Jari Kalliokoski                             1     36.37,4            1       11.58,6


  2.    28  Raision Kuula                                            36.49,2
      Leg 1       Jari Jaakkola                                1     11.58,7
      Leg 2       Marko Takomo                                 1     23.39,6            1       11.40,9
      Leg 3       Matti Pääkkönen                              2     36.49,2            9       13.09,5


  3.    31  Iin Hiihtoseura                                          36.59,3
      Leg 1       Kauko Heinikoski                             3     12.00,9
      Leg 2       Hannu Niemelä                                2     24.27,6            5       12.26,7
      Leg 3       Pekka Kukkula                                3     36.59,3            5       12.31,6


  4.    21  Kuhmo-Ski                                                37.03,8
      Leg 1       Petri Koivisto                               8     12.29,4
      Leg 2       Ilmo Pulkkinen                               6     24.49,3            4       12.19,9
      Leg 3       Paavo Puurunen                               4     37.03,8            4       12.14,4


  5.    30  Iisalmen Visa-1                                          37.30,2
      Leg 1       Jarkko Kauppinen                             6     12.27,9
      Leg 2       Jari Mannala                                 8     25.17,2            8       12.49,3
      Leg 3       Jari Kaarakainen                             5     37.30,2            3       12.12,9


  6.    27  Pihtiputaan Tuisku                                       37.38,2
      Leg 1       Jukka Järvinen                               5     12.23,5
      Leg 2       Pertti Huotari                               5     24.40,5            3       12.16,9
      Leg 3       Timo Salminen                                6     37.38,2            7       12.57,6


  7.    25  Haapajärven Kiilat                                       37.51,0
      Leg 1       Tero Kokkoniemi                              9     12.30,1
      Leg 2       Timo Seppälä                                 7     25.08,0            6       12.37,8
      Leg 3       Petteri Arovainio                            7     37.51,0            6       12.43,0


  8.    24  Lapinlahden Veto                                         37.52,6
      Leg 1       Sami Karjalainen                             7     12.28,7
      Leg 2       Jaakko Urpalainen                           10     25.46,9           10       13.18,2
      Leg 3       Risto Salmela                                8     37.52,6            2       12.05,7


  9.    26  Virtain Urheilijat                                       38.05,6
      Leg 1       Marko Leppämäki                             10     12.30,7
      Leg 2       Miikka Raivio                                3     24.32,5            2       12.01,7
      Leg 3       Kari Kallio                                  9     38.05,6           10       13.33,1


 10.    29  Kangasalan Kisa-1                                        38.44,8
      Leg 1       Pauli Heinimaa                               4     12.22,2
      Leg 2       Ilkka Nurminen                               9     25.36,5            9       13.14,3
      Leg 3       Pekka Seppänen                              10     38.44,8            8       13.08,2


 11.    33  Iisalmen Visa-2                                          43.13,0
      Leg 1       Ismo Eskelinen                              11     13.47,7
      Leg 2       Jani Ahonen                                 11     27.24,0           11       13.36,3
      Leg 3       Petri Moilanen                              11     43.13,0           12       15.48,9


 12.    32  Kangasalan Kisa-2                                        44.05,3
      Leg 1       Antti Välkki                                12     15.26,7
      Leg 2       Pentti Mäkinen                              12     30.11,2           12       14.44,4
      Leg 3       Janne Keskinen                              12     44.05,3           11       13.54,1

M150 3x5,0 km 1P+2V - Started : 8, Did not finish : 0, Disqualified : 0


  1.    46  Seinäjoen Hiihtoseura                                    39.16,7
      Leg 1       Harri Ala-Lahti                              2     13.19,1
      Leg 2       Pekka Ollikainen                             2     26.36,8            3       13.17,7
      Leg 3       Petri Kurunmäki                              1     39.16,7            2       12.39,8


  2.    48  Maaningan Mahti                                          40.16,2
      Leg 1       Jorma Honkanen                               1     13.16,2
      Leg 2       Antti Pöyhönen                               1     26.04,0            2       12.47,8
      Leg 3       Markku Liimatainen                           2     40.16,2            8       14.12,1


  3.    43  Pargas IF                                                40.29,6
      Leg 1       Mikael Ramstedt                              4     13.27,1
      Leg 2       Jari Paavola                                 4     26.47,3            4       13.20,1
      Leg 3       Bo Johansson                                 3     40.29,6            5       13.42,2


  4.    41  Leppävirran Viri                                         40.30,7
      Leg 1       Tuomo Konttinen                              3     13.19,6
      Leg 2       Tapio Tikkanen                               3     26.45,4            6       13.25,7
      Leg 3       Veli-Heikki Mustonen                         4     40.30,7            7       13.45,3


  5.    44  Sonkajärven Pahka                                        41.06,2
      Leg 1       Jari Mäkinen                                 7     14.22,5
      Leg 2       Hannu Heiskanen                              5     27.46,1            5       13.23,5
      Leg 3       Arto Heiskanen                               5     41.06,2            4       13.20,0


  6.    45  Virtain Urheilijat                                       41.06,4
      Leg 1       Harri Tarvainen                              8     16.13,8
      Leg 2       Markku Mäkelä                                8     28.55,4            1       12.41,6
      Leg 3       Jouko Vaali                                  6     41.06,4            1       12.10,9


  7.    47  Kaukosen Revontulet                                      41.27,6
      Leg 1       Heikki Keskitalo                             5     13.59,4
      Leg 2       Arto Harjula                                 7     28.16,9            8       14.17,5
      Leg 3       Heikki Huilaja                               7     41.27,6            3       13.10,7


  8.    42  Muurasjärven Murto                                       41.57,3
      Leg 1       Jukka Turpeinen                              6     14.14,7
      Leg 2       Martti Mäkelä                                6     28.14,1            7       13.59,4
      Leg 3       Markku Mäkelä                                8     41.57,3            6       13.43,1

 

Lauantain tulokset

SM-Hiihdot Veteraanit Pihtipudas 7.2.2015 Väliaikalähtö ( V )

SM-Hiihdot Veteraanit Pihtipudas 7.2.2015 Väliaikalähtö ( V )

N35 N40 N45 N50 N55 N60 N65 N70 M75 M35 M40 M45 M50 M55 M60 M65 M70

N35 5,0 km V : 5,0 km

 (Started: 8, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    10   Elina Mäkitalo                  Himangan Urheilijat                 12:56,3        +0,0
  2.     9   Suvi Karjaluoto                 Tampereen Pyrintö                   13:27,6       +31,3
  3.     8   Katja Mustonen                  Koiviston Kipinä                    14:07,1     +1:10,8
  4.     3   Johanna Skog                    IK Falken                           14:10,7     +1:14,4
  5.     7   Leena Ojala                     Joutsenon Kullervo                  14:31,7     +1:35,4
  6.     2   Åsa Lindberg                    Pargas IF                           14:40,0     +1:43,7
  7.     5   Maarit Kaveri                   Yli-Iin Naseva                      15:22,5     +2:26,2
  8.     4   Kirsi Pääkkönen                 Utajärven Urheilijat                16:06,7     +3:10,4

N35 N40 N45 N50 N55 N60 N65 N70 M75 M35 M40 M45 M50 M55 M60 M65 M70

N40 5,0 km V : 5,0 km

 (Started: 12, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    24   Johanna Lindholm                One Way Pro Team                    13:18,1        +0,0
  2.    12   Jaana Niemelä                   Iin Hiihtoseura                     13:40,9       +22,8
  3.    16   Nina Mäki                       Jämsänkosken Ilves                  14:11,0       +52,9
  4.    21   Heli Urpalainen                 Sonkajärven Pahka                   14:17,4       +59,3
  5.    20   Terhi Lehtola                   Oulaisten Huima                     14:32,3     +1:14,2
  6.    13   Jonna Kuronen                   Lieksan Hiihtoseura                 14:35,1     +1:17,0
  7.    14   Tatjana Eskolin                 Vetelin Urheilijat                  14:35,4     +1:17,3
  8.    17   Sari Laurila                    Oulun Hiihtoseura                   14:52,2     +1:34,1
  9.    22   Sari Repo                       Ristiinan Urheilijat                14:55,8     +1:37,7
 10.    23   Nina Andersen                   Kuhmo-Ski                           15:04,4     +1:46,3
 11.    19   Satu Paalanen                   Toivakan Rivakka                    15:16,2     +1:58,1
 12.    18   Minna Hotakainen                Joutsenon Kullervo                  16:01,7     +2:43,6
        15   Riikka Kalliokoski              Pargas IF                               DNS

N35 N40 N45 N50 N55 N60 N65 N70 M75 M35 M40 M45 M50 M55 M60 M65 M70

N45 5,0 km V : 5,0 km

 (Started: 9, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    34   Anne Hyytiäinen                 Saarijärven Pullistus               14:24,2        +0,0
  2.    35   Katri Munukka                   Huhtasuon Hiihto 2000               14:43,2       +19,0
  3.    31   Salla Leinonen                  Liperin Hiihtoseura                 14:46,1       +21,9
  4.    32   Sari Virtanen                   Yli-Iin Naseva                      14:52,5       +28,3
  5.    30   Tarja Viertorinne               Kiuruveden Urheilijat               15:10,8       +46,6
  6.    33   Sari Ketonen                    Janakkalan Jana                     15:36,7     +1:12,5
  7.    26   Mervi Harjula                   Kaukosen Revontulet                 15:44,1     +1:19,9
  8.    29   Tanja Mäkinen                   Kannonkosken Kiho                   15:47,2     +1:23,0
  9.    28   Mervi Päätalo                   Imatran Urheilijat                  16:47,4     +2:23,2
        27   Johanna Saari                   Kuortaneen Kunto                        DNS

N35 N40 N45 N50 N55 N60 N65 N70 M75 M35 M40 M45 M50 M55 M60 M65 M70

N50 5,0 km V : 5,0 km

 (Started: 4, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    41   Kaija Korhonen                  Sotkamon Jymy                       14:34,6
  2.    40   Tuula Rasimus                   Huhtasuon Hiihto 2000               15:32,4       +57,8
  3.    39   Jaana Hietaranta                Tampereen Yritys                    16:22,0     +1:47,4
  4.    37   Arja Hirvelä                    Jämsänkosken Ilves                  17:32,4     +2:57,8
        38   Mirva Pynnönen                  Konneveden Urheilijat                   DNS

N35 N40 N45 N50 N55 N60 N65 N70 M75 M35 M40 M45 M50 M55 M60 M65 M70

N55 5,0 km V : 5,0 km

 (Started: 4, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    46   Sirkka Ehrnrooth                Espoon Hiihtoseura                  14:11,2        +0,0
  2.    45   Sirpa Pääkkönen                 Sotkamon Jymy                       15:10,7       +59,5
  3.    44   Eila Jussila                    Huhtasuon Hiihto 2000               15:35,2     +1:24,0
  4.    43   Aino Berg                       Tampereen Yritys                    17:17,1     +3:05,9

N35 N40 N45 N50 N55 N60 N65 N70 M75 M35 M40 M45 M50 M55 M60 M65 M70

N60 5,0 km V : 5,0 km

 (Started: 3, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    51   Merja Teräväinen                Someron Esa                         17:04,6        +0,0
  2.    48   Orvokki Mäyrä                   Kiuruveden Urheilijat               17:24,0       +19,4
  3.    50   Rauni Leppänen                  Kontiolahden Urheilijat             20:57,2     +3:52,6
        49   Anja Paakinaho                  Pulkkilan Ponsi                         DNS

N35 N40 N45 N50 N55 N60 N65 N70 M75 M35 M40 M45 M50 M55 M60 M65 M70

N65 5,0 km V : 5,0 km

 (Started: 1, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    53   Liisa Kämäräinen                Rantasalmen Urheilijat              18:52,3        +0,0

N35 N40 N45 N50 N55 N60 N65 N70 M75 M35 M40 M45 M50 M55 M60 M65 M70

N70 5,0 km V : 5,0 km

 (Started: 3, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    55   Anneli Myller                   Karhulan Veikot                     19:31,5        +0,0
  2.    56   Tellervo Valkama                Seinäjoen Hiihtoseura               21:08,4     +1:36,9
  3.    58   Pirjo Piironen                  Tuusulan Voima-Veikot               26:42,2     +7:10,7
        57   Kyllikki Ratala                 Simon Kiri                              DNS

N35 N40 N45 N50 N55 N60 N65 N70 M75 M35 M40 M45 M50 M55 M60 M65 M70

M75 5,0 km V : 5,0 km

 (Started: 5, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    65   Raimo Huppunen                  Vantaan Hiihtoseura                 16:37,0        +0,0
  2.    66   Tauno Tuomikoski                Rajamäen Kehitys                    17:10,1       +33,1
  3.    61   Aatos Alamäki                   Keuruun Kisailijat                  17:16,4       +39,4
  4.    62   Pertti Soininen                 Vuorelan Kunto                      17:47,1     +1:10,1
  5.    64   Tapio Wallenius                 Hyvinkään Hiihtoseura               18:22,2     +1:45,2
        63   Tapio Toiviala                  Kiimingin Urheilijat                    DNS

N35 N40 N45 N50 N55 N60 N65 N70 M75 M35 M40 M45 M50 M55 M60 M65 M70

M35 10,0 km V : 10,0 km

 (Started: 9, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    85   Joachim Gustafsson              Borgå Akilles                       23:43,9        +0,0   1.    11:24,5
  2.    84   Jani Koiranen                   Hollolan Urheilijat -46             23:56,1       +12,2   2.    11:38,7
  3.    80   Jaakko Urpalainen               Lapinlahden Veto                    24:29,6       +45,7   4.    12:02,7
  4.    75   Antti Kosonen                   Imatran Urheilijat                  24:37,0       +53,1   3.    11:59,6
  5.    83   Kauko Heinikoski                Iin Hiihtoseura                     24:45,3     +1:01,4   5.    12:05,8
  6.    82   Miikka Raivio                   Virtain Urheilijat                  25:20,5     +1:36,6   7.    12:30,9
  7.    81   Joni Seppä                      Keuruun Kisailijat                  25:25,9     +1:42,0   6.    12:07,9
  8.    79   Hannu Kirstinä                  Oulun Hiihtoseura                   26:08,3     +2:24,4   8.    12:40,5
  9.    77   Jani Mikkonen                   Kuhmo-Ski                           26:23,5     +2:39,6   9.    13:03,6
        78   Jarmo Kuorinki                  Äänekosken Huima                        DNS
        76   Matti Laitala                   Kalajoen Junkkarit                      DNS

N35 N40 N45 N50 N55 N60 N65 N70 M75 M35 M40 M45 M50 M55 M60 M65 M70

M40 10,0 km V : 10,0 km

 (Started: 16, DNF: 2, DQ: 0)

  1.    87   Marko Takomo                    Raision Kuula                       24:06,4        +0,0   2.    11:42,1
  2.    96   Jari Kalliokoski                Vetelin Urheilijat                  24:15,6        +9,2   1.    11:38,1
  3.   104   Ilkka Ruotsala                  Kittilän Urheilijat                 25:05,4       +59,0   3.    11:59,1
  4.    95   Paavo Puurunen                  Kuhmo-Ski                           25:14,8     +1:08,4   4.    12:12,1
  5.    92   Jani Laine                      Kuivasjärven Aura                   25:27,9     +1:21,5   6.    12:24,2
  6.   101   Pauli Turtinen                  Yli-Iin Naseva                      25:28,8     +1:22,4   5.    12:16,7
  7.   103   Petri Koivisto                  Kuhmo-Ski                           25:35,3     +1:28,9   7.    12:31,8
  8.    99   Hannu Niemelä                   Iin Hiihtoseura                     25:58,1     +1:51,7   8.    12:35,7
  9.    93   Marko Leppämäki                 Virtain Urheilijat                  26:11,1     +2:04,7  11.    12:52,9
 10.    90   Jouni Ollikainen                Pihtiputaan Tuisku                  26:31,2     +2:24,8  10.    12:39,5
 11.   100   Petri Pieviläinen               Ristijärven Pyry                    26:48,0     +2:41,6   9.    12:38,5
 12.    98   Antti Henriksson                Kuivasjärven Aura                   26:49,4     +2:43,0  12.    12:55,1
 13.    88   Kari Kallio                     Virtain Urheilijat                  28:08,7     +4:02,3  13.    13:37,4
 14.    94   Juha Sipponen                   Jämsänkosken Ilves                  29:13,3     +5:06,9  14.    13:46,8
        89   Mika Manninen                   Pakilan Veto                            DNF
       105   Marko Törmänen                  Oulun Hiihtoseura                       DNF
        97   Petteri Arovainio               Haapajärven Kiilat                      DNS
        91   Kari Kalliokoski                Pargas IF                               DNS
       102   Mika Leinonen                   Kuopion Hiihtäjät                       DNS

N35 N40 N45 N50 N55 N60 N65 N70 M75 M35 M40 M45 M50 M55 M60 M65 M70

M45 10,0 km V : 10,0 km

 (Started: 16, DNF: 1, DQ: 0)

  1.   121   Juha Alm                        Rovaniemen Maratonhiihtäjät         24:23,9        +0,0   2.    11:49,8
  2.   124   Jari Kuhno                      Saarijärven Pullistus               24:27,4        +3,5   3.    11:59,2
  3.   108   Kuisma Taipale                  Vetelin Urheilijat                  24:37,8       +13,9   1.    11:48,9
  4.   122   Jari Holm                       Viitasaaren Viesti                  24:56,4       +32,5   4.    12:05,1
  5.   116   Jari Jaakkola                   Raision Kuula                       25:12,6       +48,7   5.    12:21,6
  6.   123   Pasi Lounasaho                  Vantaan Hiihtoseura                 25:20,3       +56,4   8.    12:26,7
  7.   110   Tommy Haglund                   IK Falken                           25:36,8     +1:12,9   6.    12:24,8
  8.   120   Markku Mäkelä                   Virtain Urheilijat                  25:44,5     +1:20,6   7.    12:25,7
  9.   119   Ismo Parkkonen                  Haapaveden Urheilijat               26:19,1     +1:55,2  11.    12:43,7
 10.   114   Petri Kurunmäki                 Seinäjoen Hiihtoseura               26:22,4     +1:58,5   9.    12:42,0
 11.   112   Pekka Kukkula                   Iin Hiihtoseura                     26:26,9     +2:03,0  13.    12:51,6
 12.   115   Pertti Huotari                  Pihtiputaan Tuisku                  26:45,9     +2:22,0  12.    12:50,4
 13.   111   Timo Vetämäjärvi                Alavuden Urheilijat                 27:05,2     +2:41,3  14.    13:06,7
 14.   118   Tommi Hyttinen                  Saloisten Reipas                    27:09,0     +2:45,1  10.    12:42,9
 15.   113   Jarkko Kauppinen                Iisalmen Visa                       27:27,1     +3:03,2  15.    13:21,5
       117   Jari Kaarakainen                Iisalmen Visa                           DNF
       107   Timo Salminen                   Pihtiputaan Tuisku                      DNS
       109   Jarmo Salow                     Oulaisten Huima                         DNS

N35 N40 N45 N50 N55 N60 N65 N70 M75 M35 M40 M45 M50 M55 M60 M65 M70

M50 10,0 km V : 10,0 km

 (Started: 19, DNF: 1, DQ: 0)

  1.   144   Jouko Vaali                     Virtain Urheilijat                  25:03,7        +0,0   1.    12:12,9
  2.   129   Arto Nissinen                   Keuruun Kisailijat                  25:24,6       +20,9   2.    12:24,0
  3.   143   Timo Makkonen                   Kontiolahden Urheilijat             25:45,6       +41,9   3.    12:30,0
  4.   142   Jukka Puustinen                 Kainuun Hiihtoseura                 25:54,8       +51,1   5.    12:39,8
  5.   138   Kari Nurmi                      Laukkosken Taimi                    26:09,9     +1:06,2   4.    12:35,3
  6.   141   Rauno Saastamoinen              Lieksan Hiihtoseura                 26:17,5     +1:13,8   6.    12:47,6
  7.   140   Antti Pöyhönen                  Maaningan Mahti                     26:36,1     +1:32,4   7.    12:57,6
  8.   127   Matti Pääkkönen                 Raision Kuula                       26:38,0     +1:34,3  10.    13:08,3
  9.   136   Jari Mäkelä                     Vetelin Urheilijat                  26:53,5     +1:49,8   9.    13:05,9
 10.   135   Arto Heiskanen                  Sonkajärven Pahka                   26:59,8     +1:56,1   8.    13:02,7
 11.   134   Veli Kuronen                    Kainuun Hiihtoseura                 27:23,8     +2:20,1  11.    13:11,5
 12.   132   Jouni Leinonen                  Liperin Hiihtoseura                 27:29,4     +2:25,7  13.    13:17,4
 13.   137   Sakari Törmänen                 Rovaniemen Maratonhiihtäjät         27:38,2     +2:34,5  12.    13:11,7
 14.   131   Heikki Huilaja                  Kaukosen Revontulet                 27:54,0     +2:50,3  16.    13:41,5
 15.   130   Matti Lehtinen                  Himangan Roima                      27:59,0     +2:55,3  14.    13:29,8
 16.   139   Pasi Heinonen                   Keuruun Kisailijat                  28:04,9     +3:01,2  15.    13:30,4
 17.   128   Veli-Heikki Mustonen            Leppävirran Viri                    28:46,0     +3:42,3  17.    13:48,5
 18.   126   Jorma Kyllönen                  Kuhmo-Ski                           29:17,2     +4:13,5  18.    14:17,7
       133   Pekka Ollikainen                Seinäjoen Hiihtoseura                   DNF

N35 N40 N45 N50 N55 N60 N65 N70 M75 M35 M40 M45 M50 M55 M60 M65 M70

M55 10,0 km V : 10,0 km

 (Started: 15, DNF: 1, DQ: 0)

  1.   160   Ilmo Pulkkinen                  Kuhmo-Ski                           26:18,0        +0,0   1.    12:48,1
  2.   162   Ari Svanberg                    Lapinlahden Veto                    26:35,6       +17,6   2.    13:08,6
  3.   157   Veikko Purho                    Anjalan Liitto                      27:15,3       +57,3   3.    13:17,6
  4.   154   Kari Kinnunen                   Kinnulan Kinuski Team               27:23,8     +1:05,8   4.    13:25,9
  5.   158   Erkki Partanen                  Lapinlahden Veto                    27:30,3     +1:12,3   5.    13:34,3
  6.   156   Velu Kallunki                   Rovaniemen Maratonhiihtäjät         27:44,7     +1:26,7   7.    13:42,0
  7.   147   Jarmo Mäkelä                    Anjalan Liitto                      27:51,5     +1:33,5   6.    13:35,7
  8.   146   Väinö Mäkilä                    Oulun Hiihtoseura                   28:22,2     +2:04,2   8.    13:50,3
  9.   159   Jorma Kuronen                   Kainuun Hiihtoseura                 28:54,3     +2:36,3  10.    13:59,7
 10.   150   Leo Ukkonen                     Tampereen Pyrintö                   29:01,6     +2:43,6  11.    14:12,7
 11.   148   Hannu Tarvainen                 Äänekosken Huima                    29:06,0     +2:48,0   9.    13:59,0
 12.   151   Hannu Laine                     Vammalan Seudun Voima               29:09,9     +2:51,9  12.    14:21,3
 13.   161   Reijo Eskelinen                 Pieksämäen Veikot                   29:42,8     +3:24,8  14.    14:33,5
 14.   153   Heikki Salminen                 Yppärin Urheilijat                  30:02,4     +3:44,4  13.    14:27,1
       163   Juha Ovaska                     Ruokolahden Raju                        DNF
       149   Markku Liimatainen              Maaningan Mahti                         DNS
       152   Pekka Siiskonen                 Tampereen Pyrintö                       DNS
       155   Harri Tarvainen                 Virtain Urheilijat                      DNS

N35 N40 N45 N50 N55 N60 N65 N70 M75 M35 M40 M45 M50 M55 M60 M65 M70

M60 10,0 km V : 10,0 km

 (Started: 18, DNF: 1, DQ: 0)

  1.   171   Jarmo Kopra                     Turengin Sarastus                   28:03,7        +0,0   2.    13:52,3
  2.   178   Antti Ojala                     Tampereen Pyrintö                   28:04,1        +0,4   3.    13:55,4
  3.   180   Heikki Ruokonen                 Vehkalahden Veikot                  28:09,3        +5,6   4.    13:57,7
  4.   177   Johnny Hamström                 Kouvolan Hiihtoseura                28:23,4       +19,7   7.    14:01,7
  5.   181   Leino Nisula                    Virtain Urheilijat                  28:32,3       +28,6   6.    14:01,6
  6.   167   Tapio Tikkanen                  Leppävirran Viri                    28:34,1       +30,4   1.    13:44,1
  7.   183   Jouko Räsänen                   Siilinjärven Hiihtoseura            28:41,8       +38,1   8.    14:06,0
  8.   182   Seppo Illikainen                Haukiputaan Heitto                  28:42,9       +39,2  10.    14:12,6
  9.   176   Mikko Kinnunen                  Kaustisen Pohjan-Veikot             28:52,6       +48,9   9.    14:08,9
 10.   168   Timo Kalliokoski                Huhtasuon Hiihto 2000               28:54,0       +50,3   5.    14:00,3
 11.   184   Tapio Nieminen                  Virtain Urheilijat                  29:37,1     +1:33,4  12.    14:27,5
 12.   179   Jouko Kaukanen                  Mäntän Valo                         29:41,8     +1:38,1  11.    14:26,7
 13.   166   Martti Tenhunen                 Kiuruveden Urheilijat               29:54,8     +1:51,1  13.    14:36,9
 14.   165   Jukka Suomela                   Kiuruveden Teräs                    29:55,6     +1:51,9  14.    14:43,9
 15.   174   Veikko Imponen                  Kemijärven Urheilijat               30:44,6     +2:40,9  17.    15:13,5
 16.   170   Klaus Sjöblom                   Lovisa Tor-Loviisan Tor             31:04,7     +3:01,0  16.    15:10,1
 17.   173   Martti Immonen                  Oulaisten Huima                     31:06,6     +3:02,9  15.    15:03,6
       175   Pauli Halonen                   Säyneisen Salpa                         DNF
       169   Juhani Niinimäki                Kiuruveden Teräs                        DNS
       172   Keijo Salonen                   Kuivasjärven Aura                       DNS

N35 N40 N45 N50 N55 N60 N65 N70 M75 M35 M40 M45 M50 M55 M60 M65 M70

M65 10,0 km V : 10,0 km

 (Started: 18, DNF: 2, DQ: 0)

  1.   203   Sakari Matikainen               Espoon Tapiot                       28:14,6        +0,0   1.    13:47,0
  2.   201   Seppo Väisänen                  Mikkelin Hiihtäjät                  28:20,7        +6,1   2.    13:51,9
  3.   200   Harri Mäkelä                    Vammalan Seudun Voima               28:20,8        +6,2   4.    13:54,0
  4.   204   Eero Väisänen                   Kuhmon Kiva                         28:40,8       +26,2   3.    13:53,9
  5.   196   Väinö Pääkkö                    Kankaantaan Kisa                    29:52,7     +1:38,1   5.    14:17,0
  6.   198   Jouni Roivainen                 Rovaniemen Maratonhiihtäjät         30:01,8     +1:47,2   7.    14:29,8
  7.   197   Markku Myllylä                  Anjalan Liitto                      30:15,4     +2:00,8   6.    14:28,4
  8.   194   Paavo Vesterinen                Tammelan Ryske                      30:30,0     +2:15,4   8.    14:38,7
  9.   195   Sakari Nyyssönen                Pielaveden Sampo                    30:32,7     +2:18,1   9.    14:43,4
 10.   186   Veijo Peltola                   Joutsan Pommi                       30:55,2     +2:40,6  10.    14:56,1
 11.   199   Sauli Hujanen                   Kiuruveden Teräs                    30:59,5     +2:44,9  11.    15:07,1
 12.   192   Yrjö Teräväinen                 Someron Esa                         32:31,9     +4:17,3  12.    15:37,8
 13.   190   Väinö Ålander                   Kiuruveden Teräs                    32:51,2     +4:36,6  14.    16:04,6
 14.   193   Kalevi Heinikoski               Iin Hiihtoseura                     32:58,0     +4:43,4  13.    15:38,1
 15.   191   Teuvo Lähde                     Kerkkoon Urheilijat                 33:02,1     +4:47,5  15.    16:12,8
 16.   189   Yrjö Tuovinen                   Juuan Jänne                         36:50,7     +8:36,1  16.    17:23,5
       188   Seppo Laaksonen                 Virtain Urheilijat                      DNF
       202   Paavo Rytky                     Haapaveden Urheilijat                   DNF
       187   Hannu Hytönen                   Konneveden Urheilijat                   DNS

N35 N40 N45 N50 N55 N60 N65 N70 M75 M35 M40 M45 M50 M55 M60 M65 M70

M70 10,0 km V : 10,0 km

 (Started: 10, DNF: 0, DQ: 0)

  1.   218   Eero Heman                      Hollolan Nasta                      29:49,3        +0,0   1.    14:27,4
  2.   216   Veikko Piirainen                Keimolan Kaiku                      30:14,6       +25,3   2.    14:54,2
  3.   207   Kai Saksi                       Muonion Tunturi-Veikot              31:30,9     +1:41,6   3.    15:20,6
  4.   208   Riku Kyllönen                   Ristiinan Urheilijat                31:53,6     +2:04,3   4.    15:27,3
  5.   217   Antero Ahtiainen                Kuusankosken Kisa                   32:01,7     +2:12,4   5.    15:30,1
  6.   213   Pekka Forss                     Kankaantaan Kisa                    32:15,1     +2:25,8   6.    15:39,8
  7.   211   Tapio Ikäheimonen               Hyvinkään Hiihtoseura               32:51,1     +3:01,8   8.    16:10,7
  8.   212   Taisto Voutilainen              Toivakan Rivakka                    33:27,9     +3:38,6   7.    16:08,6
  9.   210   Tapio Rajamäki                  Tampereen Pyrintö                   34:03,8     +4:14,5   9.    16:41,4
 10.   214   Jussi Palonen                   Viitasaaren Viesti                  35:44,3     +5:55,0  10.    16:54,7
       209   Bror-Erik Kronqvist             IF Minken                               DNS
       206   Aulis Pieksämäki                Pihtiputaan Tuisku                      DNS
 

Sunnuntain tulokset

SM-Hiihdot Veteraanit Pihtipudas 8.2.2015 Yhteislähtö ( P )

SM-Hiihdot Veteraanit Pihtipudas 8.2.2015 Yhteislähtö ( P )

M75 N55 N60 N65 N70 M55 M60 M65 M70 N35 N40 N45 N50 M35 M40 M45 M50

M75 5,0 km P : 5,0 km

 (Started: 5, DNF: 1, DQ: 0)

  1.     2   Raimo Huppunen                  Vantaan Hiihtoseura                 17:31,3        +0,0
  2.     6   Aatos Alamäki                   Keuruun Kisailijat                  17:45,2       +13,9
  3.     1   Tauno Tuomikoski                Rajamäen Kehitys                    18:07,2       +35,9
  4.     5   Kalervo Räisälä                 Kuhmo-Ski                           20:26,7     +2:55,4
         4   Osmo Sääski                     Tampereen Hiihtoseura                   DNF
         3   Tapio Wallenius                 Hyvinkään Hiihtoseura                   DNS

M75 N55 N60 N65 N70 M55 M60 M65 M70 N35 N40 N45 N50 M35 M40 M45 M50

N55 5,0 km P : 5,0 km

 (Started: 4, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    11   Sirkka Ehrnrooth                Espoon Hiihtoseura                  14:44,5        +0,0
  2.    12   Eila Jussila                    Huhtasuon Hiihto 2000               16:25,9     +1:41,4
  3.    13   Marianne Niemi                  Kristiinan Urheilijat               17:12,7     +2:28,2
  4.    14   Aino Berg                       Tampereen Yritys                    18:27,9     +3:43,4

M75 N55 N60 N65 N70 M55 M60 M65 M70 N35 N40 N45 N50 M35 M40 M45 M50

N60 5,0 km P : 5,0 km

 (Started: 3, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    21   Merja Teräväinen                Someron Esa                         17:33,1        +0,0
  2.    22   Seija Rantatorikka              Aavasaksan Urheilijat               19:37,9     +2:04,8
  3.    23   Rauni Leppänen                  Kontiolahden Urheilijat             21:14,0     +3:40,9
        24   Anja Paakinaho                  Pulkkilan Ponsi                         DNS

M75 N55 N60 N65 N70 M55 M60 M65 M70 N35 N40 N45 N50 M35 M40 M45 M50

N65 5,0 km P : 5,0 km

 (Started: 1, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    31   Liisa Kämäräinen                Rantasalmen Urheilijat              19:50,2        +0,0

M75 N55 N60 N65 N70 M55 M60 M65 M70 N35 N40 N45 N50 M35 M40 M45 M50

N70 5,0 km P : 5,0 km

 (Started: 4, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    43   Anneli Myller                   Karhulan Veikot                     20:42,9        +0,0
  2.    44   Tellervo Valkama                Seinäjoen Hiihtoseura               21:32,7       +49,8
  3.    42   Kyllikki Ratala                 Simon Kiri                          23:19,9     +2:37,0
  4.    41   Pirjo Piironen                  Tuusulan Voima-Veikot               24:28,2     +3:45,3

M75 N55 N60 N65 N70 M55 M60 M65 M70 N35 N40 N45 N50 M35 M40 M45 M50

M55 10,0 km P : 10,0 km

 (Started: 13, DNF: 1, DQ: 0)

  1.    53   Jorma Honkanen                  Maaningan Mahti                     29:53,4        +0,0   1.    14:11,0
  2.    54   Ilmo Pulkkinen                  Kuhmo-Ski                           30:00,9        +7,5   2.    14:11,7
  3.    55   Mikael Ramstedt                 Pargas IF                           30:17,4       +24,0   3.    14:13,0
  4.    61   Veikko Hietaoja                 Kankaanpään Urheilijat              30:29,2       +35,8   4.    14:13,7
  5.    56   Jorma Kuronen                   Kainuun Hiihtoseura                 31:00,1     +1:06,7   5.    14:26,5
  6.    65   Leo Ukkonen                     Tampereen Pyrintö                   31:02,2     +1:08,8   9.    14:40,4
  7.    62   Jussi Repo                      Kiuruveden Teräs                    31:03,7     +1:10,3  10.    14:41,5
  8.    57   Veikko Purho                    Anjalan Liitto                      31:04,9     +1:11,5   6.    14:30,1
  9.    66   Väinö Mäkilä                    Oulun Hiihtoseura                   31:18,5     +1:25,1   8.    14:38,2
 10.    51   Juha Ovaska                     Ruokolahden Raju                    31:18,8     +1:25,4   7.    14:37,3
 11.    64   Leo Poikolainen                 Koiviston Kipinä                    32:28,1     +2:34,7  11.    15:16,5
 12.    67   Veikko Tuovinen                 Pihtiputaan Tuisku                  35:01,9     +5:08,5  12.    16:21,4
        52   Teijo Haapaniemi                Reisjärven Pilke                        DNF
        59   Velu Kallunki                   Rovaniemen Maratonhiihtäjät             DNS
        60   Kari Kinnunen                   Kinnulan Kinuski Team                   DNS
        63   Pekka Siiskonen                 Tampereen Pyrintö                       DNS
        58   Harri Tarvainen                 Virtain Urheilijat                      DNS

M75 N55 N60 N65 N70 M55 M60 M65 M70 N35 N40 N45 N50 M35 M40 M45 M50

M60 10,0 km P : 10,0 km

 (Started: 16, DNF: 3, DQ: 0)

  1.    76   Heikki Ruokonen                 Vehkalahden Veikot                  30:00,3        +0,0   3.    14:17,6
  2.    84   Jarmo Kopra                     Turengin Sarastus                   30:04,5        +4,2   2.    14:15,2
  3.    78   Antti Ojala                     Tampereen Pyrintö                   30:13,6       +13,3   4.    14:18,9
  4.    75   Leino Nisula                    Virtain Urheilijat                  30:17,6       +17,3   6.    14:21,6
  5.    79   Johnny Hamström                 Kouvolan Hiihtoseura                30:40,3       +40,0   5.    14:20,5
  6.    71   Tapio Nieminen                  Virtain Urheilijat                  30:42,0       +41,7   7.    14:23,0
  7.    74   Arto Koivuaho                   Haapajärven Kiilat                  30:49,9       +49,6   1.    14:14,3
  8.    77   Jouko Kaukanen                  Mäntän Valo                         31:37,4     +1:37,1   8.    14:31,0
  9.    81   Pauli Halonen                   Säyneisen Salpa                     31:53,9     +1:53,6   9.    14:58,4
 10.    86   Heikki Torvi                    Himangan Urheilijat                 32:04,3     +2:04,0  10.    15:00,3
 11.    82   Veikko Imponen                  Kemijärven Urheilijat               32:44,2     +2:43,9  11.    15:30,9
 12.    89   Juhani Niinimäki                Kiuruveden Teräs                    33:40,0     +3:39,7  13.    15:59,5
 13.    85   Klaus Sjöblom                   Lovisa Tor-Loviisan Tor             34:18,9     +4:18,6  12.    15:58,0
        80   Mikko Kinnunen                  Kaustisen Pohjan-Veikot                 DNF
        73   Jouko Räsänen                   Siilinjärven Hiihtoseura                DNF
        72   Sakari Sääskilahti              Rovaniemen Maratonhiihtäjät             DNF
        88   Jorma Aho                       Keuruun Kisailijat                      DNS
        83   Martti Immonen                  Oulaisten Huima                         DNS
        87   Timo Kalliokoski                Huhtasuon Hiihto 2000                   DNS

M75 N55 N60 N65 N70 M55 M60 M65 M70 N35 N40 N45 N50 M35 M40 M45 M50

M65 10,0 km P : 10,0 km

 (Started: 12, DNF: 4, DQ: 0)

  1.    94   Harri Mäkelä                    Vammalan Seudun Voima               30:49,7        +0,0   3.    14:53,7
  2.    91   Eero Väisänen                   Kuhmon Kiva                         30:50,6        +0,9   1.    14:51,9
  3.    92   Sakari Matikainen               Espoon Tapiot                       31:11,7       +22,0   2.    14:52,8
  4.    97   Paavo Vesterinen                Tammelan Ryske                      32:27,9     +1:38,2   5.    15:19,4
  5.    93   Paavo Rytky                     Haapaveden Urheilijat               32:33,5     +1:43,8   4.    15:12,3
  6.    95   Sauli Hujanen                   Kiuruveden Teräs                    32:34,2     +1:44,5   6.    15:20,5
  7.    99   Yrjö Teräväinen                 Someron Esa                         33:20,8     +2:31,1   7.    15:42,8
  8.   102   Raimo Korhonen                  Rekolan Raikas                      35:04,9     +4:15,2   8.    16:24,3
        98   Kalevi Heinikoski               Iin Hiihtoseura                         DNF
       100   Teuvo Lähde                     Kerkkoon Urheilijat                     DNF
       103   Veijo Peltola                   Joutsan Pommi                           DNF
        96   Väinö Pääkkö                    Kankaantaan Kisa                        DNF
       101   Yrjö Tuovinen                   Juuan Jänne                             DNS

M75 N55 N60 N65 N70 M55 M60 M65 M70 N35 N40 N45 N50 M35 M40 M45 M50

M70 10,0 km P : 10,0 km

 (Started: 11, DNF: 0, DQ: 0)

  1.   114   Veikko Piirainen                Keimolan Kaiku                      31:58,4        +0,0   1.    15:03,7
  2.   111   Eero Heman                      Hollolan Nasta                      32:56,4       +58,0   2.    15:38,4
  3.   113   Sakari Ukonmaanaho              Ylikiimingin Nuijamiehet            33:44,5     +1:46,1   5.    15:55,8
  4.   112   Antero Ahtiainen                Kuusankosken Kisa                   33:53,5     +1:55,1   4.    15:54,7
  5.   124   Kurt Dannholm                   Espoon Hiihtoseura                  34:21,2     +2:22,8   3.    15:44,9
  6.   123   Kai Saksi                       Muonion Tunturi-Veikot              35:13,2     +3:14,8   8.    16:31,7
  7.   120   Bror-Erik Kronqvist             IF Minken                           35:59,1     +4:00,7   7.    16:30,1
  8.   115   Jussi Viitasaari                Himangan Urheilijat                 36:00,3     +4:01,9   9.    16:44,7
  9.   121   Riku Kyllönen                   Ristiinan Urheilijat                36:05,9     +4:07,5  10.    17:02,5
 10.   118   Tapio Ikäheimonen               Hyvinkään Hiihtoseura               36:28,6     +4:30,2   6.    16:29,2
 11.   116   Jussi Palonen                   Viitasaaren Viesti                  39:52,8     +7:54,4  11.    17:44,9
       122   Aulis Pieksämäki                Pihtiputaan Tuisku                      DNS
       119   Tapio Rajamäki                  Tampereen Pyrintö                       DNS
       117   Taisto Voutilainen              Toivakan Rivakka                        DNS

M75 N55 N60 N65 N70 M55 M60 M65 M70 N35 N40 N45 N50 M35 M40 M45 M50

N35 10,0 km P : 10,0 km

 (Started: 6, DNF: 1, DQ: 0)

  1.   131   Suvi Karjaluoto                 Tampereen Pyrintö                   30:20,1        +0,0   1.    14:18,5
  2.   132   Katja Mustonen                  Koiviston Kipinä                    32:18,6     +1:58,5   2.    15:13,6
  3.   133   Leena Ojala                     Joutsenon Kullervo                  33:06,9     +2:46,8   3.    15:31,5
  4.   138   Åsa Lindberg                    Pargas IF                           34:26,9     +4:06,8   4.    15:59,6
  5.   136   Kirsi Pääkkönen                 Utajärven Urheilijat                35:55,8     +5:35,7   5.    16:37,4
       135   Maarit Kaveri                   Yli-Iin Naseva                          DNF
       137   Johanna Skog                    IK Falken                               DNS
       134   Maarit Talonen                  Joensuun Kataja                         DNS

M75 N55 N60 N65 N70 M55 M60 M65 M70 N35 N40 N45 N50 M35 M40 M45 M50

N40 10,0 km P : 10,0 km

 (Started: 9, DNF: 0, DQ: 0)

  1.   147   Jaana Niemelä                   Iin Hiihtoseura                     31:57,9        +0,0   1.    14:50,9
  2.   143   Heli Urpalainen                 Sonkajärven Pahka                   32:54,0       +56,1   2.    15:25,0
  3.   141   Nina Andersen                   Kuhmo-Ski                           34:05,2     +2:07,3   4.    16:09,0
  4.   150   Tatjana Eskolin                 Vetelin Urheilijat                  34:06,0     +2:08,1   5.    16:09,7
  5.   142   Sari Repo                       Ristiinan Urheilijat                34:16,3     +2:18,4   3.    16:08,2
  6.   149   Johanna Holm                    Viitasaaren Viesti                  35:24,2     +3:26,3   6.    16:18,3
  7.   146   Sari Laurila                    Oulun Hiihtoseura                   35:30,1     +3:32,2   7.    16:29,8
  8.   145   Minna Hotakainen                Joutsenon Kullervo                  36:29,5     +4:31,6   8.    16:51,1
  9.   148   Marjaana Jaakonsaari            Tampereen Maratonklubi              36:52,1     +4:54,2   9.    17:12,4
       144   Satu Paalanen                   Toivakan Rivakka                        DNS

M75 N55 N60 N65 N70 M55 M60 M65 M70 N35 N40 N45 N50 M35 M40 M45 M50

N45 10,0 km P : 10,0 km

 (Started: 5, DNF: 1, DQ: 0)

  1.   151   Katri Munukka                   Huhtasuon Hiihto 2000               33:10,1        +0,0   1.    15:42,2
  2.   152   Anne Hyytiäinen                 Saarijärven Pullistus               33:10,7        +0,6   2.    15:42,9
  3.   154   Sari Ketonen                    Janakkalan Jana                     35:23,4     +2:13,3   3.    16:36,0
  4.   155   Mervi Päätalo                   Imatran Urheilijat                  36:26,8     +3:16,7   4.    17:08,3
       153   Tytti Pelkonen                  Someron Esa                             DNF

M75 N55 N60 N65 N70 M55 M60 M65 M70 N35 N40 N45 N50 M35 M40 M45 M50

N50 10,0 km P : 10,0 km

 (Started: 4, DNF: 1, DQ: 0)

  1.   162   Tuula Rasimus                   Huhtasuon Hiihto 2000               32:41,3        +0,0   1.    15:20,6
  2.   161   Kaija Korhonen                  Sotkamon Jymy                       33:19,2       +37,9   2.    15:47,7
  3.   164   Mirva Pynnönen                  Konneveden Urheilijat               38:09,2     +5:27,9   3.    17:49,5
       163   Jaana Hietaranta                Tampereen Yritys                        DNF

M75 N55 N60 N65 N70 M55 M60 M65 M70 N35 N40 N45 N50 M35 M40 M45 M50

M35 15,0 km P : 15,0 km

 (Started: 10, DNF: 0, DQ: 0)

  1.   171   Joachim Gustafsson              Borgå Akilles                       40:05,0        +0,0   1.    12:21,8     1.    26:20,3
  2.   173   Heikki Karjaluoto               Tampereen Pyrintö                   40:32,7       +27,7   2.    12:22,5     2.    26:21,1
  3.   178   Jaakko Urpalainen               Lapinlahden Veto                    41:21,0     +1:16,0   3.    12:28,8     3.    26:48,4
  4.   182   Mats Jakobsson                  IF Minken                           41:25,7     +1:20,7   5.    12:30,1     4.    26:49,2
  5.   172   Ari Mikkelä                     Anjalan Liitto                      42:47,4     +2:42,4   4.    12:29,4     5.    27:18,0
  6.   174   Kauko Heinikoski                Iin Hiihtoseura                     43:31,8     +3:26,8   6.    13:15,8     6.    28:15,7
  7.   179   Hannu Kirstinä                  Oulun Hiihtoseura                   43:33,2     +3:28,2   7.    13:16,9     7.    28:16,8
  8.   175   Tero Kokkoniemi                 Haapajärven Kiilat                  44:05,5     +4:00,5   8.    13:18,3     8.    28:41,5
  9.   176   Miikka Raivio                   Virtain Urheilijat                  44:32,4     +4:27,4   9.    13:34,5     9.    28:53,5
 10.   181   Jani Mikkonen                   Kuhmo-Ski                           45:18,3     +5:13,3  10.    13:35,3    10.    29:18,3
       180   Jarmo Kuorinki                  Äänekosken Huima                        DNS
       183   Matti Laitala                   Kalajoen Junkkarit                      DNS
       177   Joni Seppä                      Keuruun Kisailijat                      DNS

M75 N55 N60 N65 N70 M55 M60 M65 M70 N35 N40 N45 N50 M35 M40 M45 M50

M40 15,0 km P : 15,0 km

 (Started: 14, DNF: 1, DQ: 0)

  1.   204   Jari Kalliokoski                Vetelin Urheilijat                  42:10,9        +0,0   4.    13:01,4     4.    27:40,8
  2.   194   Jani Oravamäki                  Oulun Hiihtoseura                   42:19,6        +8,7   3.    13:00,7     3.    27:40,1
  3.   192   Ilkka Ruotsala                  Kittilän Urheilijat                 42:19,7        +8,8   2.    13:00,1     2.    27:39,4
  4.   193   Petri Koivisto                  Kuhmo-Ski                           42:41,9       +31,0   1.    12:59,5     1.    27:38,7
  5.   199   Sami Karjalainen                Lapinlahden Veto                    43:17,1     +1:06,2   9.    13:05,5     5.    28:00,4
  6.   196   Jukka Järvinen                  Pihtiputaan Tuisku                  43:19,5     +1:08,6   5.    13:02,1     6.    28:01,4
  7.   203   Marko Leppämäki                 Virtain Urheilijat                  43:21,1     +1:10,2   8.    13:04,6     7.    28:02,4
  8.   205   Jarkko Mäkelä                   Himangan Urheilijat                 43:24,0     +1:13,1   6.    13:02,8     8.    28:03,1
  9.   207   Jani Laine                      Kuivasjärven Aura                   43:41,2     +1:30,3  11.    13:26,5    10.    28:18,0
 10.   197   Petri Pieviläinen               Ristijärven Pyry                    43:54,6     +1:43,7   7.    13:03,5     9.    28:16,4
 11.   198   Hannu Niemelä                   Iin Hiihtoseura                     45:02,3     +2:51,4  10.    13:16,5    11.    28:42,5
 12.   202   Ari Säisä                       Vieremän Koitto                     45:22,7     +3:11,8  13.    13:43,3    13.    29:22,9
 13.   201   Antti Henriksson                Kuivasjärven Aura                   45:29,5     +3:18,6  12.    13:29,0    12.    29:21,1
       200   Tero Viik                       Äänekosken Huima                        DNF
       195   Mika Leinonen                   Kuopion Hiihtäjät                       DNS
       206   Jouni Ollikainen                Pihtiputaan Tuisku                      DNS
       191   Marko Törmänen                  Oulun Hiihtoseura                       DNS

M75 N55 N60 N65 N70 M55 M60 M65 M70 N35 N40 N45 N50 M35 M40 M45 M50

M45 15,0 km P : 15,0 km

 (Started: 11, DNF: 2, DQ: 0)

  1.   211   Jari Kuhno                      Saarijärven Pullistus               40:25,7        +0,0   4.    12:33,5     4.    26:32,4
  2.   213   Juha Alm                        Rovaniemen Maratonhiihtäjät         40:30,2        +4,5   2.    12:31,9     2.    26:31,1
  3.   223   Kuisma Taipale                  Vetelin Urheilijat                  40:30,7        +5,0   1.    12:31,2     1.    26:30,5
  4.   216   Jari Jaakkola                   Raision Kuula                       40:50,0       +24,3   3.    12:32,7     3.    26:31,7
  5.   212   Jari Holm                       Viitasaaren Viesti                  42:52,1     +2:26,4   5.    12:57,8     5.    27:45,6
  6.   218   Jarkko Kauppinen                Iisalmen Visa                       43:16,1     +2:50,4   7.    13:16,7     6.    28:05,1
  7.   215   Ismo Parkkonen                  Haapaveden Urheilijat               43:34,1     +3:08,4   6.    12:59,0     7.    28:06,1
  8.   220   Timo Vetämäjärvi                Alavuden Urheilijat                 44:20,8     +3:55,1   8.    13:26,7     8.    28:37,3
  9.   219   Pekka Kukkula                   Iin Hiihtoseura                     45:35,0     +5:09,3   9.    13:31,3     9.    29:15,0
       214   Markku Mäkelä                   Virtain Urheilijat                      DNF
       222   Samuli Pigg                     Pihtiputaan Tuisku                      DNF
       217   Pertti Huotari                  Pihtiputaan Tuisku                      DNS
       221   Timo Salminen                   Pihtiputaan Tuisku                      DNS

M75 N55 N60 N65 N70 M55 M60 M65 M70 N35 N40 N45 N50 M35 M40 M45 M50

M50 15,0 km P : 15,0 km

 (Started: 15, DNF: 3, DQ: 0)

  1.   231   Jouko Vaali                     Virtain Urheilijat                  41:24,8        +0,0   1.    12:40,0     1.    26:53,6
  2.   244   Arto Nissinen                   Keuruun Kisailijat                  43:54,0     +2:29,2   3.    13:31,4     3.    28:54,8
  3.   235   Pasi Heinonen                   Keuruun Kisailijat                  44:08,2     +2:43,4   6.    13:33,8     5.    28:56,3
  4.   233   Rauno Saastamoinen              Lieksan Hiihtoseura                 44:13,7     +2:48,9   5.    13:32,9     6.    28:57,2
  5.   241   Jari Nieminen                   Padasjoen Yritys                    44:18,3     +2:53,5   4.    13:32,1     4.    28:55,5
  6.   232   Timo Makkonen                   Kontiolahden Urheilijat             44:38,9     +3:14,1   2.    13:30,8     2.    28:54,1
  7.   234   Antti Pöyhönen                  Maaningan Mahti                     45:05,6     +3:40,8   8.    13:46,9     7.    29:17,7
  8.   238   Veli Kuronen                    Kainuun Hiihtoseura                 45:09,2     +3:44,4   7.    13:46,5     8.    29:18,5
  9.   245   Harri Ala-Lahti                 Seinäjoen Hiihtoseura               45:36,1     +4:11,3  10.    14:08,6     9.    29:46,5
 10.   243   Matti Lehtinen                  Himangan Roima                      45:53,0     +4:28,2  11.    14:10,4    10.    29:47,3
 11.   236   Sakari Törmänen                 Rovaniemen Maratonhiihtäjät         47:14,0     +5:49,2   9.    14:07,8    11.    30:18,4
 12.   246   Juha Kuosmanen                  Pyhäjärven Pohti                    48:59,2     +7:34,4  12.    14:29,0    12.    31:39,2
       237   Jari Mäkelä                     Vetelin Urheilijat                      DNF
       242   Pauli Ojalainen                 Rovaniemen Lappi                        DNF
       240   Heikki Roimas                   Kälviän Tarmo                           DNF
       239   Heikki Keskitalo                Kaukosen Revontulet                     DNS