Olin mukana tiistaina 2.5. järjestetyssä teatterivierailussa Jyväskylän kaupunginteatterilla. Olin mukana klo 10 – 14 välisen ajan, sillä oppituntien vuoksi en päässyt valitettavasti mukaan katsomaan illan harjoituksia. Päivä oli antoisa ja meitä opasti teatterikuraattori Antti Niskanen, joka on myös itse näytellyt pitkään kaupunginteatterissa. Saimme tavata myös teatterin uuden ohjaajan Kari Arffmanin, ohjaaja Anssi Valtosen, näyttelijä Jukka-Pekka Mikkolan ja suunnittelun avainhenkilön tuotantosuunnittelija Liisa Makkosen, joita saimme myös iltapäivällä haastatella.
Niskanen esitteli meille taloa, talon henkilökunnan ja kertoi esityksen tuotantokaaresta, teoksen tekoprosessista aina näytelmän tai tekstin valinnasta ennakko- ja ensi-iltaan saakka. Mieleeni jäi mm. se, miten paljon eri alojen osaajia laitosteatterissa työskentelee, koska taiteellisen puolen lisäksi tarvitaan teknisistä ja hallinnollista henkilökuntaa. Erityisen mielenkiintoista oli kuulla esityksen synnyn eri vaiheista, ja tältä osin opettajana sain paljon selventävää tietoa myös ohjaamisesta ja teoksen harjoitteluprosessista ja pienistä hauskoista yksityiskohdista, mm. pienoismallista, joka esityksestä rakennetaan esityksen suunnittelun alkuvaiheessa.
Pedagogisesti ajatellen päivässä oli antia sikäli, että teatterityö näytti kurinalaisen ja vaiheittaisen luonteensa, josta voi kertoa opiskelijoille esimerkiksi lukion kirjallisuuden kursseilla ja näytelmään liittyvien teemojen kohdalla. Paljon syntyi ajatuksia myös näyttelijän työn sitovuudesta laitosteatterissa, sillä he työskentelevät kuutena päivänä viikossa ja työpäivä on vielä kaksiosainen. Toisaalta työ teatterissa on todella antoisaa ja varmasti opettaa tekijöilleen paljon elämästä ja ihmisistä. Näin ollen kuva laitosteatterin näyttelijän työstä tarkentui paljon, ja tätä voisi hyödyntää niiden opiskelijoiden kohdalla, jotka haaveilevat esim. näyttelijän ammatista. Kaiken kaikkiaan päivästä jäi paljon ajatuksia ja erittäin hyvä mieli. Ilman muuta käynti vahvisti näkemystä myös siitä, miten tärkeää on luoda oppilaille mahdollisuuksia teatterikäynneille.
Tiina Kiljala, äidinkielen ja kirjallisuuden opettaja, Jyväskylän aikuislukio