Peda.net > Verkkoveräjien etusivu > Edellisen tason veräjä >

Musiikin kurssi 2

YLLÄPITOON >>    

Musiikki 2


Suomalaisena musiikin maailmassa

Musiikin kakkoskurssi tarjoaa sisällöiltään painotetusti suomalaista musiikkia: kansanmusiikkia, populaarimusiikkia ja klassista musiikkia. Laulu- ja soittotehtävissä on mahdollisuus keskittyä itselle tärkeimpään musisoinnin osa-alueeseen, mutta yhtä lailla on lupa harjoitella monipuolisesti eri soittimia ja laulua. Tekemistä riittää vasta-alkajille kuin pidemmälle ehtineille.

Laulunopiskelussa laajennetaan yksiäänisistä lauluista moniääniseen ohjelmistoon. Käymme läpi myös mikrofonilaulamisen perusteita ja opiskelemme mikrofonien kytkemistä PA-laitteisiin sekä oman laulusoundin muokkamiseen liittyviä mahdollisuuksia äänipöydässä.

Laulunopiskelussa kehitetään edelleen omaa ilmaisua ja tekniikkaa ja lauletaan monipuolista yksi- ja moniäänistä ohjelmistoa. Uutena asiana harjoitellaan mikrofoniin laulamista ja opiskellaan mikrofonien kytkemistä PA-laitteistoon.

Kurssilla tehdään kuuntelutesti klassisen musiikin aikakausien musiikista. Muutoin kurssin arvosana muodostuu seuraavien kriteereiden perusteella:

- Aktiivisuus oppitunneilla 1/3
- Omat tiedot ja taidot, sekä niissä kehittyminen 1/3
- Kurssin kirjalliset suoritteet 1/3



 

Klassisen musiikin aikakaudet